Ką sako beveik milijonas Lietuvos teismų sprendimų: kada skundai tenkinami dažniau, kiek trunka bylos ir ar teisėjų sprendimams turi įtakos… orai.
Baigtis (patenkinta / atmesta) šaltinyje nurodyta 141 724 sprendimų (~7 % įrašų) — visi „patenkinimo dalies“ skaičiavimai remiasi šia aibe.
Pirmadieniais skundas patenkinamas 85,3 % atvejų — daugiau nei bet kurią kitą darbo dieną. Antradieniais — tik 74,4 %. Skirtumas išlieka ir statistiškai kontroliuojant bylos tipą bei instanciją (žr. tyrimą žemiau).
| Savaitės diena | Patenkinta | Atmesta | Patenkinta, % |
|---|---|---|---|
| Pirmadienis | 8 100 | 1 395 | 85,3 |
| Antradienis | 5 624 | 1 933 | 74,4 |
| Trečiadienis | 6 242 | 1 650 | 79,1 |
| Ketvirtadienis | 7 472 | 1 953 | 79,3 |
| Penktadienis | 3 279 | 625 | 84,0 |
Savaitgaliais paskelbti sprendimai (vos keliasdešimt) į grafiką neįtraukti.
Palankiausi mėnesiai — rugpjūtis (85,3 %) ir sausis, o vėlyvą pavasarį (gegužę–birželį) patenkinimo dalis nukrinta iki 75,3 %.
| Mėnuo | Patenkinta | Atmesta | Patenkinta, % |
|---|---|---|---|
| Sausis | 3 409 | 605 | 84,9 |
| Vasaris | 3 577 | 714 | 83,4 |
| Kovas | 2 750 | 786 | 77,8 |
| Balandis | 2 787 | 764 | 78,5 |
| Gegužė | 2 600 | 775 | 77,0 |
| Birželis | 2 431 | 799 | 75,3 |
| Liepa | 1 619 | 410 | 79,8 |
| Rugpjūtis | 1 641 | 282 | 85,3 |
| Rugsėjis | 2 135 | 483 | 81,6 |
| Spalis | 2 522 | 672 | 79,0 |
| Lapkritis | 2 433 | 633 | 79,4 |
| Gruodis | 2 853 | 635 | 81,8 |
Piko metai — 2016 (189 608 sprendimų). Iki 2007 m. skaitmenizuotų įrašų vos keliasdešimt per metus; 2026 m. — nepilni.
| Metai | Sprendimų |
|---|---|
| 1993 | 33 |
| 1994 | 25 |
| 1995 | 17 |
| 1996 | 16 |
| 1997 | 12 |
| 1998 | 17 |
| 1999 | 26 |
| 2000 | 88 |
| 2001 | 57 |
| 2002 | 49 |
| 2003 | 122 |
| 2004 | 73 |
| 2005 | 1 390 |
| 2006 | 8 398 |
| 2007 | 32 239 |
| 2008 | 40 613 |
| 2009 | 58 566 |
| 2010 | 59 014 |
| 2011 | 127 678 |
| 2012 | 149 639 |
| 2013 | 148 603 |
| 2014 | 163 939 |
| 2015 | 162 770 |
| 2016 | 189 608 |
| 2017 | 153 149 |
| 2018 | 132 770 |
| 2019 | 131 713 |
| 2020 | 113 085 |
| 2021 | 85 171 |
| 2022 | 77 539 |
| 2023 | 76 853 |
| 2024 | 67 391 |
| 2025 | 62 942 |
| 2026 | 20 499 |
Abi datos šiame indekse pateiktos tik 5 465 bylų — visos jos yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo kasacinės bylos (bylų tipas: civilinė byla). Šioje aibėje pusė bylų išnagrinėjama per 32 d., o 90 % — per 224 d. (trumpa mediana atspindi ir greitai išsprendžiamus atrankos klausimus).
| Gauta (metai) | Bylų | Mediana, d. | p90, d. |
|---|---|---|---|
| 2019 | 324 | 151 | 234 |
| 2020 | 2 024 | 32 | 223 |
| 2021 | 1 594 | 30 | 239 |
| 2022 | 1 397 | 18 | 90 |
| 2023 | 118 | 49 | 162 |
| Iš viso | 5 465 | 32 | 224 |
Kitų teismų ir bylų tipų gavimo / išnagrinėjimo datos šaltinio indekse nepateikiamos, todėl platesnio suskirstymo pagal bylų tipus rodyti negalime.
Sujungėme 33 574 sprendimus (2017–2026 m., Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio teismai) su valandiniais orų duomenimis (api.meteo.lt) teismo mieste teismo darbo valandomis.
Iš pirmo žvilgsnio orai „veikia“: smarkaus lietaus dienomis (≥5 mm/val.) patenkinta 75,8 % skundų, o sausomis — 79,1 %; apsiniaukusiomis — 79,7 %, saulėtomis — 77,5 %.
Bet įvertinus kontekstą — efektas išnyksta. Logistinėje regresijoje kontroliavus miestą, mėnesį, savaitės dieną, bylos tipą ir instanciją, visi orų efektai susitraukia iki mažiau nei 1 procentinio punkto, o 95 % pasikliautinieji intervalai kerta nulį. Išvada: Lietuvos teisėjai atsparūs orams.
| Sąlyga | „Žalias“ skirtumas | Po kontrolių |
|---|---|---|
| Smarkus lietus (≥5 mm/val.) vs sausa | 75,8 % vs 79,1 % | <1 p.p., PI kerta nulį |
| Apsiniaukę vs saulėta | 79,7 % vs 77,5 % | <1 p.p., PI kerta nulį |
Kas kontrolę atlaiko? Pirmadienio efektas (84,6 % pirmadienį vs 73,5 % antradienį) ir sezoniškumas (sausį ir rugpjūtį ~84 %, gegužę–birželį ~74 %).
Metodika. Duomenys: meteo.lt ir LITEKO sprendimų indeksas; logistinė regresija su kontroliniais kintamaisiais (miestas, mėnuo, savaitės diena, bylos tipas, instancija). Koreliacija ≠ priežastingumas: savaitės dienos efektas gali atspindėti posėdžių planavimą ar bylų sudėties skirtumus, o ne teisėjų nuotaiką.
Svarbu: aktų duomenų rinkinys atvirų duomenų portale nebeatnaujinamas nuo 2023-06-15, todėl aktų grafikai baigiasi 2022 m. Skolininkų (fizinių asmenų) rinkinys tebeatnaujinamas (paskutinį kartą 2025-09-04) — jis žemiau rodo, kas vyko vėliau.
Areštų srautas pasiekė piką 2019 m. (68 889 aktai) ir iki 2022 m. sumažėjo iki 34 973 — beveik perpus.
2023 m. duomenys šaltinyje nepilni (trūksta mėnesių), todėl grafike nerodomi.
| Metai | Aktų |
|---|---|
| 2013 | 57 407 |
| 2014 | 60 738 |
| 2015 | 53 187 |
| 2016 | 55 813 |
| 2017 | 65 626 |
| 2018 | 68 061 |
| 2019 | 68 889 |
| 2020 | 54 595 |
| 2021 | 38 338 |
| 2022 | 34 973 |
| 2023 | 16 026 |
| iš viso | 573 653 |
Kritimas sustojo: 2022 m. — 29 847, 2024 m. — 27 299 įrašų. Pastarieji treji metai iš esmės vienodi.
| Metai | Skolininkų įrašų |
|---|---|
| 2013 | 49 732 |
| 2014 | 50 923 |
| 2015 | 44 628 |
| 2016 | 44 832 |
| 2017 | 54 743 |
| 2018 | 57 767 |
| 2019 | 59 217 |
| 2020 | 47 685 |
| 2021 | 33 876 |
| 2022 | 29 847 |
| 2023 | 29 209 |
| 2024 | 27 299 |
| 2025 | 17 853 |
| Institucija | Aktų |
|---|---|
| Antstolių kontora | 484 564 |
| Teismas | 53 081 |
| Prokuratūra | 27 945 |
| Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR Finansų ministerijos | 5 193 |
| Kitas juridinis asmuo | 2 870 |
Dar 57 249 aktų sumos rėžis šaltinyje nenurodytas.
| Sumos rėžis | Aktų |
|---|---|
| iki 100 | 24 375 |
| nuo 100 iki 500 | 146 642 |
| nuo 500 iki 1 tūk. | 87 242 |
| nuo 1 tūk. iki 10 tūk. | 186 191 |
| nuo 10 tūk. iki 50 tūk. | 47 670 |
| nuo 50 tūk. iki 100 tūk. | 10 522 |
| nuo 100 tūk. iki 500 tūk. | 10 733 |
| nuo 500 tūk. Iki 1 mln. | 1 597 |
| nuo 1 mln. | 1 432 |
| Teisinė forma | Įrašų |
|---|---|
| Uždaroji akcinė bendrovė | 23 961 |
| Individuali įmonė | 4 637 |
| Žemės ūkio bendrovė | 502 |
| Akcinė bendrovė | 460 |
| Viešoji įstaiga | 452 |
| Asociacija | 272 |
| Kooperatinė bendrovė | 272 |
| — | 249 |
| Amžiaus grupė | Įrašų |
|---|---|
| 0-24 | 28 158 |
| 25-34 | 122 283 |
| 35-44 | 156 739 |
| 45-54 | 136 717 |
| 55-64 | 78 471 |
| 65-84 | 23 618 |
| 85+ | 1 580 |
Metodika. Šaltinis: Turto arešto aktų registras (Registrų centras), atviri duomenys. Vienas įrašas — vienas arešto aktas, ne skola ir ne bylos baigtis; to paties asmens atžvilgiu gali būti keli aktai. Sumos skelbiamos tik rėžiais, todėl bendros areštuoto turto vertės apskaičiuoti neįmanoma. Duomenys nuasmeninti — susieti akto su konkrečia įmone ar asmeniu registras neleidžia. Aktų ir juridinių skolininkų lentelės atvirų duomenų portale nebeatnaujinamos nuo 2023-06-15; fizinių skolininkų lentelė atnaujinta 2025-09-04.